21-05-2013

NOC MUZEÓW 2013 i NOC w SZKOLE

W Noc Muzeów 18/19 maja 2013 r.  gościliśmy w naszej szkole Muzeum Rozproszone

Na holu szkoły można było zwiedzić wystawę „Dzieci z Litzmannstadt Getto”, którą udostępniło nam Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a w sali gimnastycznej, przygotowaną przez uczniów klas IV – VI prezentację kultury i tradycji żydowskich  „Mały bałucki sztetl”. Niesamowitym przeżyciem była SEUDA SZLISZIT czyli trzeci posiłek szabatowy połączony z Hawdalą (uroczystością zakończeniem Szabatu) oraz spotkaniem z panem Szymonem Zadumińskim z Gminy Żydowskiej. Na spotkaniu nie zabrakło ciekawych opowieści, śpiewów i humoru. Po uroczystości uczniowie pod opieką nauczycieli oraz p. Justyny Stefańskiej z "613 Ziaren Granatu" przygotowywali koszerną kolację.

Próbowaliśmy kawioru po żydowsku, sałatki tabulah, humusu, bułeczek ze śledziem i cebulką. Nie zabrakło chałki, a koszernym napojem okazała się coca cola.  Był to początek nocy w szkole. Przygotowaliśmy miejsca noclegowe na sali gimnastycznej i słuchaliśmy żydowskich bajek, aż tu nagle pobudka. Wszyscy czekali na niespodziankę. Okazały się nią nocne podchody. Uczniowie podzieleni na dwie grupy musieli (zgodnie z instrukcją) odnaleźć na terenie szkoły jedenaście podpowiedzi do haseł krzyżówki "Szalom w sercu Łodzi". Grupa, która wykonała zadanie w krótszym czasie zdobyła nagrodę. Pożegnaliśmy się w dobrych humorach o poranku w niedzielę. To była na prawdę niezwykła noc i niesamowite przeżycie!

Ilość odsłon: 7812 Ostatnio zmieniany: 27-05-2013