21-10-2011

Kaligrafia - sztuka pięknego pisania

Kaligrafia oznacza piękne odręczne pisanie, za pomocą różnych narzędzi. Dawniej ludzie pisząc ręcznie starali się, by ich pismo było czytelne, eleganckie. Czy pisząc obecnie, zwracamy uwagę na to, jak piszemy? Piszemy nieczytelnie, bazgramy, gryzmolimy. A przecież pismo wiele o nas może powiedzieć.

By przekonać się, że piękne pisanie to sztuka, uczniowie klasy IV b wzięli udział w warsztatach kaligrafii zorganizowanych w Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej.

Zajęcia prowadzone były w  klasie zaaranżowanej dawnymi sprzętami szkolnymi (stare ławki i tablica, pomoce szkolne), w otoczeniu zabytkowych pomocy naukowych: mikroskopy, globusy, przyrządy do nauki fizyki, itp.
Dzieci dowiedziały się o obowiązkowych lekcjach kaligrafii w dawnej szkole, kajetach do ćwiczeń pisma, przyborach jakich używano do pisania (i ich wynalazcach), także o tych zapomnianych jak kałamarz, liniuszka czy ryga.
W trakcie zajęć uczniowie mogli zapoznać się z trudną sztuką pisania gęsimi piórami czy zwykłymi obsadkami ze stalówką. Okazało się, że wszyscy uczestnicy zajęć z wielką przyjemnością i starannością podeszli do wyznaczonego zadania, a nie była to praca łatwa.

Ilość odsłon: 6640 Ostatnio zmieniany: 12-01-2023