18-04-2009

Kaligrafia - sztuka pięknego pisania

Napisała:

16 kwietnia 2009r. klasa IVa wraz z Wychowawczynią - panią Magdaleną Bienias - wybrała się na wycieczkę do Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, mieszczącego się przy ul. Wólczańskiej w Łodzi. Uczestniczyliśmy tam w zajęciach pt. "Lekcja kaligrafii".

Weszliśmy do budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, a potem do pomieszczenia przypominającego dawną klasę szkolną. Znajdowały się tam stare ławki z kałamarzem pośrodku każdej. Wzdłuż ścian stały regały, na których umieszczono pamiątki szkolne i pomoce naukowe, którymi posługiwali się kiedyś uczniowie. Były wśród nich stare globusy, luneta, mikroskopy i inne przedmioty, jakich dziś w szkole już się nie spotyka. Pamiątki szkolne wzbudziły nasze szczególne zainteresowanie, a nawet wiele emocji.
Pani prowadząca zajęcia przywitała nas i rozpoczęła rozmowę na temat muzeów. Szczególną uwagę poświęciła oczywiście Muzeum Oświaty, w którym się spotkaliśmy. Następnie oglądaliśmy film o piórach ptasich i wiecznych oraz o innych przyrządach pisarskich.
W trakcie zajęć mogliśmy się zapoznać z trudną sztuką pisania gęsim i łabędzim piórem oraz zwykłym piórem ze stalówką. Pani prowadząca zajęcia pokazała nam, jak poprawnie trzyma się pióro. Następnie rozdała karteczki, na których musieliśmy napisać, zgodnie ze sztuką kaligrafii, wzór z tablicy oraz swoje imię. Po skończeniu tego ćwiczenia dostaliśmy drugą kartkę, na której napisane było zdanie: "Kto kłamie, temu nikt nie wierzy". Naszym zadaniem było przepisać je identycznie. Wszyscy staraliśmy się, żeby napisać je jak najładniej.
Na koniec podziękowaliśmy pani kustosz za przekazaną nam wiedzę i zabraliśmy swoje karteczki. Będą one miłą pamiątką z lekcji muzealnej.
Wycieczka była interesująca, ukazała nam w jaki sposób i czym pisali w dawnych czasach nasi dziadkowie i pradziadkowie oraz jak pracowali na lekcjach.

Dagmara Mikołajewska i Piotr Wenda
uczniowie kl. IVa


 

Ilość odsłon: 4742 Ostatnio zmieniany: 23-03-2013
Scroll to top