Uwaga ósmoklasisto!
Informacje dla uczniów klas ósmych dotyczące wyboru publicznej szkoły ponadpodstawowej oraz struktura szkolnictwa po szkole podstawowej.
Poniżej znajdują się linki, z których warto skorzystać.
- Informacje dla uczniów o postępowaniu rekrutacyjnym
- Informator o zawodach szkolnictwa branżowego - Informator zawiera szczegółowy opis 219 zawodów, podzielonych na 32 branże
- Aktualna struktura szkolnictwa po szkole podstawowej
Szkoła marzeń
Uczennice klas 7 podczas zajęć z doradztwa zawodowego tworzyły wizję szkoły marzeń. Tworzenie wizji szkoły ponadpodstawowej to doskonała okazja do rozwijania kreatywności, współpracy w grupach oraz umiejętności prezentacji. Dzięki ich pracy powstały plakaty, które nie tylko ozdobiły szkołę, ale także stanowią inspirację dla innych uczniów.
Wybór szkoły po ukończeniu ósmej klasy to ważna decyzja, która może wpłynąć na Twoją przyszłość. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji:
-
Rodzaj szkoły: Zdecyduj, czy chcesz iść do szkoły średniej (liceum, technikum czy szkoła zawodowa). Liceum daje ogólne wykształcenie i przygotowuje do matury, technikum łączy naukę przedmiotów ogólnokształcących z zawodowymi, a szkoła zawodowa kształci w konkretnym zawodzie.
-
Twoje zainteresowania: Zastanów się, co Cię interesuje. Jeśli lubisz przedmioty ścisłe, technikum może być dobrym wyborem. Jeśli interesujesz się przedmiotami humanistycznymi, rozważ liceum z profilem humanistycznym.
Szkoła podstawowa i szkolnictwo średnie
Obowiązkowe kształcenie w szkole podstawowej polega na uczęszczaniu uczniów do 8-letniej szkoły podstawowej. Podstawowym kryterium jest wiek ucznia – dzieci, które ukończyły 7 rok życia i odbyły roczną edukację w przedszkolu objęte są obowiązkiem szkolnym. Nauka w szkole podstawowej jest nieodpłatna i kończy się egzaminem ósmoklasisty.
Zgodnie z uchwałą nr LXXXVI/2591/24 w sprawie składania wniosków o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 wniosek o przyjęcie do klas pierwszych liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, dla absolwentów szkół podstawowych można składać do dowolnej liczby szkół, które prowadzą takie postępowanie.
Terminy rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
Czy wybór zawodu to trudna decyzja?
Tak, z pewnością tak! A najlepiej wiedzą o tym uczniowie klas 7 i 8. Dlatego też, żeby ułatwiać podjęcie decyzji uczniowie tych klas uczestniczyli w wycieczkach zawodoznawczych do Pracowni Edukacji Przedzawodowej przy ul. Franciszkańskiej. Tam zmierzyli się z trudnymi zadaniami: zbudowanie układu elektrycznego na podstawie schematu i sprawdzenie jego działania oraz toczenie na tokarce do drewna breloka do kluczy.
Zgodnie z uchwałą Nr LXVIII/2017/22 w sprawie składania wniosków o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 wniosek o przyjęcie do klas pierwszych liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, dla absolwentów szkół podstawowych można składać do dowolnej liczby szkół, które prowadzą takie postępowanie.
TERMINY REKRUTACJI na rok szkolny 2023/2024
Czas pomyśleć o przyszłości
Nadszedł czas, by uczniowie klas 7 i 8 pomyśleli o tym, co chcą robić w przyszłości, o jakim zawodzie marzą i jaką ścieżkę edukacyjną wybrać. Pomocą w tym zakresie może być udział w warsztatach organizowanych w Pracowni Edukacji Przedzawodowej we współpracy z ŁCDNiKP.
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec