25-03-2013

„Dzień Kolorowej Tolerancji” w Synagodze Reicherów… i nie tylko

Napisała:

21 marca 2013r.  uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do synagogi oraz miejsc związanych z historią i kulturą żydowską.

Przewodnik zapoznający nas z miejscem modlitwy Żydów okazał się skarbnicą wiedzy na temat religii, kultury i zwyczajów narodu żydowskiego. Wiadomości, którymi się z nami podzielił były dla wszystkich niezwykle interesujące, a pytaniom nie było końca.

Synagoga Reicherów była głównym celem naszej wyprawy. Budynek znajdujący się w oficynie kamienicy przy ulicy Rewolucji 1905 roku nr 28 jest jedyną zachowaną przedwojenną synagogą w Łodzi. Całość zajmuje główna sala modlitewna. Jej wnętrze, malowidła na ścianach i suficie, a szczególnie Aron ha-kodesz w postaci niebieskiego baldachimu z gwiazdami wspartego na czterech kolumnach, pulpit kantora, na którym stoi wysoki świecznik bożniczy oraz drewniana, ośmioboczna, dwuwejściowa bima, wzbudziły nasz zachwyt. A kiedy się okazało, że możemy dotknąć Tory i wejść na galerie dla kobiet, poczuliśmy się wtajemniczeni w ten dotąd nam nieznany świat.

Podczas naszej wycieczki widzieliśmy również prawdopodobnie jedyny zachowany do dziś w Łodzi napis w języku hebrajskim, znajdujący się na kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku  pod nr 19.  Obejrzeliśmy z zewnątrz Synagogę przy ulicy Pomorskiej 18 – jedną z dwóch obecnie czynnych synagog w Łodzi. Będąc w Parku Staromiejskim przypomnieliśmy sobie historię Pomnika Dekalogu oraz Synagogi Alte Szil. Zapoznaliśmy się także z licznymi tablicami upamiętniającymi historię Żydów, a znajdującymi się przy ul. Franciszkańskiej.

Po powrocie do szkoły podzieliliśmy się naszymi wrażeniami z wycieczki, wypełniając karty pracy. Wiedza zdobyta podczas wyprawy pozwoliła nam również lepiej zrozumieć, na czym polega tolerancja, o której mówiliśmy na porannych zajęciach tego dnia.

Ilość odsłon: 4885 Ostatnio zmieniany: 12-04-2013
Scroll to top