21-10-2015

Tydzień japoński w świetlicy szkolnej

Dzięki studentom japonistyki, którzy odbywali praktyki studenckie w naszej szkole, uczestnicy naszej świetlicy mieli możliwość brać udział w wyjątkowych zajęciach. Wyjątkowość tych zajęć polegała na tym, że studenci w ciekawy sposób przybliżyli nam kulturę Japonii. Zainteresowali nas japońskimi baśniami, uczyli zwrotów grzecznościowych w języku japońskim, kaligrafii. Pisaliśmy, a raczej malowaliśmy swoje imiona stosując oryginalną japońską pisownię. Oczywiście nie zabrakło nauki jedzenia pałeczkami i zajęć origami. Na koniec pani Ania przygotowała dla nas niespodziankę i zaprezentowała się w oryginalnym japońskim kimonie.

Było niezwykle, było ciekawie, było inaczej. Dzieci wciąż dopytują kiedy przyjdą Pani Ania i Pan Piotr – niestety wszystko co dobre szybko się kończy.

"Praca z dziećmi dała nam dużo doświadczenia na wielu polach. Nauczyliśmy się między innymi jak w przystępny sposób przekazywać wiedzę młodym uczniom, jak zaanimować im czas wolny. Mieliśmy okazję przybliżyć im kulturę i język Japonii w formie gier i zabaw. Nauczyliśmy się nie oceniać z góry dzieci, gdyż były one w stanie swoim zaangażowaniem nie raz nas pozytywnie zaskoczyć. Okazały one bardzo duże zainteresowanie tematem przedstawionym przez nas. Jednym z napotkanych przez nas problemów było niedoinformowanie dzieci i już w tak młodym wieku uformowane stereotypy, iż Chiny i Japonia to jedno i to samo, pomimo ciągłego wyjaśniania im różnic.

Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, a zwłaszcza Pani Agacie Barańskiej za udzieloną nam pomoc i wsparcie dydaktycznie. W ramach zajęć z dziećmi mieliśmy możliwość skorzystać z dobrze wyposażonych sal, co umożliwiło nam zorganizowanie seansu japońskiej animacji."

Piotr Smolarski

Ilość odsłon: 3733 Ostatnio zmieniany: 03-11-2015