19-06-2024

Czy można się najeść oczami? O jedzeniu w literaturze i sztuce.

Napisane przez: Karolina Zmysłowska – Kutysz

Tym pysznym tematem zakończyliśmy projekt czytelniczo – językowy dla klas 7 i 8

 W listopadzie 2023 roku Z okazji Dnia Postaci z Bajek uczniowie przypomnieli sobie najpiękniejsze baśnie braci Grimm podczas zajęć czytelniczych, by następnie tłumaczyć na język niemiecki imiona bohaterów i charakterystycznych dla baśni elementów – postaci, przedmiotów.

W marcu z okazji Światowego Dnia Poezji czytaliśmy wiersze znanych i lubianych poetów polskich, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Uczniowie przekonali się, że poezję też można lubić. Było sporo śmiechu i zabawy podczas tłumaczenia wierszy na język niemiecki, angielski i ukraiński, ale udało się.

W czerwcu z okazji Święta Bułki, Międzynarodowych Dni Sushi i Falafela zajęliśmy się tematem jedzenia Podczas zajęć czytelniczych i językowych uczniowie poznali nawyki żywieniowe i kulturę jedzenia m.in. panów staropolskich, magnatów czy szlachty gościliśmy bowiem na uczcie z czasów krzyżackich, w domu państwa Łęckich z „Lalki” B. Prusa czy w dworku Sędziego z „Pana Tadeusza”.

Podczas zajęć uczniowie tłumaczyli również przysłowie związane z jedzeniem na język niemiecki oraz tworzyli własny przepis w tym języku.

Uczniom bardzo podobała się forma zajęć i poznawanie literatury i języka dzięki zabawie.

                                    Karolina Zmysłowska – Kutysz, Sylwia Rapacka - Wojtala

 

 

Ilość odsłon: 131 Ostatnio zmieniany: 19-06-2024
Scroll to top