19-09-2008

SRZĄTANIE ŚWIATA 2008

Napisał:
sprzątamy świat sprzątamy świat

Od 19 do 21 września 2008r. trwała 15 edycja akcji "Sprzątanie Świata". Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Ziemia w Twoich rękach".

W piątek - 19 września uczniowie klas czwartych naszej szkoły poszli do Parku Staromiejskiego zbierać śmieci. Nauczyciele wzięli foliowe worki, rękawiczki i rozdali je dzieciom w parku. Niektórzy uczniowie mieli swoje worki i rękawiczki. Panie podzieliły nas na kilkuosobowe grupy. Każda grupa miała jeden worek. Wszyscy chętnie zbieraliśmy śmieci i odkładaliśmy w miejsce, z którego zostaną zabrane i wywiezione na wysypisko.

Moda na sprzątanie świata przywędrowała do nas z Australii. Została wymyślona w 1989 roku przez biznesmena i żeglarza, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał. W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tysięcy osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki z całych ton plastikowych śmieci, butelek, a nawet wraków samochodów. W kolejnych latach akcja roztaczała coraz szersze kręgi, a w 1993 roku, za sprawą mieszkającej w Australii pani Miry Stanisławskiej, trafiła również do Polski. W innych krajach nie przyjęła się tak dobrze jak w naszym.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ok. 40 tysięcy łódzkich uczniów, którzy zebrali około 15 tysięcy ton odpadów. Jak było w tym roku, dowiemy się niebawem.

Joanna Wenda, kl. IV a

Ilość odsłon: 5968 Ostatnio zmieniany: 23-03-2013