28-05-2013

Podsumowanie projektu „Szalom w sercu Łodzi”

Od marca do maja 2013 r. realizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny z zakresu edukacji regionalnej i obywatelskiej -  „Szalom w sercu Łodzi”. Jego głównym celem było przybliżenie historii, tradycji i kultury żydowskiej oraz miejsc i ludzi związanych z dzielnicą żydowską w Łodzi.

Współpracowaliśmy z wieloma instytucjami, m. in.:
PATRON PROJEKTU - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – szczególne podziękowania dla pani Justyny Tomaszewskiej
„613 Ziaren Granatu” – wielkie podziękowania dla pani Anny Maksymowicz i pani Justyny Stefańskiej
Muzeum Rozproszone
Muzeum Miasta Łodzi – Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych
W ramach projektu uczniowie klas IV – VI brali udział w wycieczkach, spotkaniach, prelekcjach, zajęciach warsztatowych, konkursach. Wykonywali projekty prezentujące dzieje okolic naszej szkoły – Stary i Nowy Rynek oraz Park Staromiejski - dawniej i dziś, ale w różnych formach. Klasy IV wykonały plakaty, klasy V albumy, a klasy VI prezentacje multimedialne.  Uczniowie przygotowali też plakaty o tradycjach i kulturze dawnych żydowskich mieszkańców Łodzi czyli wystawę "Mały bałucki sztetl".
Nasza szkoła wzięła udział w Nocy Muzeów, a kontynuacją wieczoru była NOC w SZKOLE, w której wzięli, pod opieką nauczycieli, nominowani przez klasy i SU uczniowie z klas IV – VI.
28 maja 2013 r. podsumowaliśmy nasz projekt. Część artystyczną – dzieje Łodzi po polsku i angielsku przedstawili uczniowie klas Va i Vb oraz VIc pod kierunkiem pani Maryli Lecyk.
Pani Dyrektor Małgorzata Zwolińska pogratulowała nagrodzonym i wyróżnionym w konkursach uczniom:

W konkursie wiedzy o Łodzi:
- w kategorii klas VI:
I miejsce zajęły ex aequo: Sandra Bergier z kl. VIb i Wiktoria Stasiak z kl. VIa
III miejsce zajęła Klaudia Cichańska z kl. VIc
wyróżnienia uzyskały Paulina Czerniawska i Dominika Nurzyńska z kl. VIb

- w kategorii klas V:
I miejsce zdobyła Agnieszka Olczyk z kl. Vb
osiągnął Igor Polus z kl. Va
III miejsce zajęła Monika Ociepa z kl. Va
wyróżnienia uzyskały: Emilia Andrzejewska i Julia Angiel z kl. Vb oraz Natalia Kujawa i Wiktoria Kaczorowska z kl. Va

- w kategorii klas IV:
I miejsce zdobyła Aleksandra Kordialik z kl. IVa
II miejsce osiągnął Piotr Żuraw z kl. IVb

W konkursie plastycznym „Perły Łodzi” wyróżnienie uzyskała Dominika Nurzyńska z kl. VIb, a za udział w konkursie fotograficznym dyplom otrzymał Piotr Żuraw z kl. IVb.

Klasy wykonując poszczególne zadania i biorąc udział w konkursach zdobywały punkty. Najwięcej punków w projekcie „Szalom w sercu Łodzi” zdobyły:
I miejsce - klasa Va
II miejsce – klasa Vb