04-03-2009

IV a w Muzeum Archeologicznym

Napisała:

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne to dla naszej klasy, czyli IVa, miejsce szczególne. Odwiedziliśmy je w tym roku szkolnym już po raz czwarty i znowu świetnie się bawiliśmy. Tym razem za sprawą lekcji  muzealnej pt. "ABC teatru".

Podczas zajęć poznaliśmy znaczenie różnych pojęć. Pani Kustosz pokazała nam kilka lalek teatralnych oraz technikę poruszania nimi. Były to: pacynki, marionetki, kukiełki , jawajki i lalka żyworęka.
Pacynka jest to rodzaj lalki nakładanej na dłoń i poruszanej palcami. Kukiełka  osadzona jest sztywno na kiju, a poszczególnymi częściami jej ciała porusza aktor - animator - dzięki specjalnym drucikom zwanym gabitami. Marionetka  to lalka poruszana od góry za pomocą nitek  lub drucików. Każda nitka przymocowana jest do innej części ciała. Jawajka jest lalką z głową osadzoną na kiju, z ruchomymi rączkami.
Przy każdej prezentacji jedna chętna osoba mogła wejść w rolę animatora i spróbować poruszać lalką. Chętnych było bardzo dużo.
Według  mnie i moich kolegów z klasy  była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja. Na zakończenie Pani Kustosz  zaprosiła nas na kolejne lekcje na temat teatru lalek. Już nie możemy się doczekać! Wybierzcie się na te zajęcia. Naprawdę warto!

Dagmara Mikołajewska, kl. IVa

 

Ilość odsłon: 2595 Ostatnio zmieniany: 26-03-2013
Scroll to top