28-05-2009

69.rocznica powstania getta w Łodzi

Napisała:

Dnia 28 maja 2009r. odbył się apel związany z 69. rocznicą powstania łódzkiego getta, największego w Polsce w okresie II wojny światowej.
Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy Vb pod kierunkiem nauczycielki historii - pani Marioli Trochleckiej.

Była to krótka inscenizacja związana z początkiem II wojny światowej, napaścią Hitlera na Polskę, przeplatana wierszami. Następnie zostały odczytane informacje dotyczące łódzkiego getta, przede wszystkim sytuacji dzieci żydowskich. Kończąc apel nauczycielka historii zaprezentowała i zachęciła do przeczytania książki "Dzieci z łódzkiego getta" wydanej przez Instytut Tolerancji Archiwum Państwowego w Łodzi. Pokazywała też ilustracje ukazujące naukę, pracę i warunki życia w getcie.
Wcześniej została wykonana wystawa prac uczniów upamiętniająca powstanie getta w Łodzi, a także odbyły się wycieczki uczniów klas szóstych "Śladami Getta".
Uroczystość i wcześniejsze działania miały na celu zapoznanie z historią łódzkich Żydów w czasie II wojny światowej. Podkreślenie istoty cierpienia dzieci, które zmarły w getcie z zimna, wycieńczenia i tych, które zginęły w Chełmnie, Oświęcimiu i innych obozach zagłady oraz tych co przeżyły, a na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

 

Ilość odsłon: 4313 Ostatnio zmieniany: 23-03-2013
Scroll to top