12-06-2008

Poeci roku szkolnego 2007/2008

Spotkania klubowe:

W roku szkolnym 2005/2006 odbywały się we wtorki, co tydzień. Trwały co najmniej godzinę, często dłużej. W przypadku, gdy organizowaliśmy ekspozycję czasami trzy, cztery godziny, oraz w zależności od moich możliwości, potrzeb uczniów i konieczności, np. przygotowanie do konkursów poetyckich, recytatorskich, ćwiczenia dykcji, mini teatrzyk, improwizowane scenki poetyckie, tworzenie dram, etc. Bywało, że spotkania odbywały się innego dnia często były improwizowane.
Spotkania klubowe to także relaks, przeciwwaga w stosunku do problemów, stresów, kłopotów szkolnych i domowych... czasami świetna zabawa, często wzruszenie, niespodzianka.

Organizowane były one w różnej konwencji:

• wieczory przy świecach
  • wiosna w poezji
  • choinkowe wierszyki
  • redakcyjne narady
  • robocze posiedzenia
  • łączenie twórczości poetyckiej z plastyczną

Czasami przygotowywaliśmy jakieś smakołyki, siadaliśmy w kręgu, bądź przy redakcyjnym stole. Może w przyszłości przygotuję wyjazdowe posiedzenie Klubu!?
Klub pracował w serdecznej, miłej atmosferze. Sprzyjało to tworzeniu poczucia wspólnoty, zacieśnianiu więzi.

Inne formy pracy Klubu:

• tworzenie projektów do różnych uroczystości
  • ćwiczenie recytacji (traktowanie recytacji jako sztuki)
  • układanie wierszy dla swojej szkoły oraz dedykacji dla gości
  • zapraszanie na spotkania rodziców, opiekunów

Od roku szkolnego 2006/2007 sympatycy Klubu (którzy zrobili coś wartościowego dla Zielonych Klubowiczów) otrzymywać będą specjalny Certyfikat i tytuł Honorowego Klubowicza.

Członkowie Klubu Zielonego Poety wzięli udział w roku szkolnym 2005/2006 w następujących konkursach:

• Ogólnołódzki konkurs poetycki "Moja rodzina" org. przez 116 SP - wyróżnienie zespołowe dla Klubu Zielonego Poety i nagroda specjalna dla Roberta Kamińskiego z klasy V a
  • XV Ogólnopolski Konkurs Poetycki Poznań 2006
  • V Edycja Konkursu Literacko-Plastycznego "Ja i wiek XXI"

Jednym z aspektów pracy Klubu jest jego stała ekspozycja na tablicy umieszczonej na ścianie szkolnego korytarza, tuż obok sali, w której odbywają się spotkania Klubowiczów.Ekspozycje cechowała szczególna dbałość o estetykę, inwencję, aktualność. Ważna była zgodność z rytmem życia szkoły, jej projektami, planami.

Tematy wiodące ekspozycji KZP w roku szk. 2005/2006

• Ja w krzywym zwierciadle ekspozycja poetyckich satyrycznych autoportretów V a -X 2005
  • Ekspozycja Mikołajkowa - XII 2005
  • Zimowe wierszyki- XII 2005
  • Wielka Serduszkowa Ekspozycja Walentynkowa -II 2006
  • Lekcja kleksografii w klasie IV a - czyli Podróż do Krainy Wyobraźni - III 2006
  • Zielona Ekspozycja - IV 2006
  • Łódź moje miasto - VI 2006

Przygotowywane są także ekspozycje autorskie indywidualne uczennic Patrycji Karp i Zuzanny Malinowskiej. Materiały do tej wystawy poetyckiej gromadzone są od kilku miesięcy. Od dziewcząt zależy, kiedy będą gotowe do roboczego przedstawienia swoich prezentacji. Tego typu prace uczniowie mogą przygotowywać wyłącznie w rytmie dla nich najodpowiedniejszym. Prace poetyckie będą zilustrowane przez uczniów (planuję ogłoszenie konkursu na ilustracje do wierszy, może przetarg?)

Kroniką działalności Klubu jest Wielka Księga Zielonego Poety.

Znajdują się w niej wszystkie ambitniejsze utwory, jakie napisaliśmy, zaproszenia na konkursy, dyplomy, materiały, nad którymi pracowaliśmy, zdjęcia, poetyckie życiorysy klubowiczów...
Kronika "cementuje" nasz zespół ukazując wizualnie duży jego dorobek. Jest bardzo sugestywna. Dzieci uczą się dbałości o chronologię, estetykę, mają poczucie większej wartości, gdy ich wiersz włączony jest do Księgi.Uczą się walczyć ze swoimi kompleksami, niskim poczuciem wartości. Mają dodatkowy bodziec do poszukiwań i prób tworzenia. Kronika zawsze jest udostępniana do wglądu rodzicom uczniów (w trakcie zebrań z rodzicami), a także uczniom, którzy nie należą do Klubu, lecz intryguje ich sam Klub, jako taki.

Spotkania klubowe organizowane były w różnej konwencji:

• wieczory przy świecach
  • wspólne wierszykowanie
  • wigilia klubowa
  • robocze posiedzenia
  • praca indywidualna z uczniem
  • prace korektorskie
  • przygotowywanie ekspozycji związanych tematycznie z życiem szkoły, bądź z naszymi autorskimi pomysłami

Dedykacja Zielonym Klubowiczom

Gdy w krąg siądą Klubowicze